Мета: сприяти зниженню ризику інфікування ВІЛ; формуванню толерантного ставлення до людей з ВІЛ, особистісної та соціальної компетентності дітей, які вимушені жити в умовах епідемії ВІЛ/СНІД.
Завдання заняття: підвищити рівень усвідомленості ситуації з поширенням ВІЛ в Україні; з'ясувати, як стигматизація сприяє поширенню інфекцій; закріпити знання щодо безпечної щодо зараження ВІЛ поведінки; продовжити формування гігієнічно доцільних поведінкових навичок.
Громадянські компетентності: активність, комунікативність, поінформованість, толерантність, вміння свідомо обирати способи дії та поведінки і діяти відповідно, формулювати, висловлювати та аргументувати власну позицію.
Проблеми громадської освіти які висвітлюються в уроці: національні, європейські та загальнолюдські цінності. Роль ЗМІ у суспільному житті. Ефективна комунікація. Вибір конструктивних форм взаємодії.
Хід заняття
1. Повідомлення теми і мети заняття.
Тема сьогоднішнього заняття „Жити в світі, в якому є ВІЛ". Воно присвячене проблемі профілактики ВІЛ/СНІДу і не тільки. СНІД – одна з найважливіших і трагічних проблем, що виникли перед людством наприкінці XX сторіччя. Та головна проблема навіть не в тому, що Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) офіційно зареєструвала понад 40 мільйонів ВІЛ-інфікованих та 16 мільйонів померлих. Ми вже звикли, що 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Проблема в тому, що ми, як і багато років тому, не хочемо всерйоз сприймати факт, що живемо в світі, в якому існує вірус імунодефіциту людини, і повірити, що проблема СНІДу і його наслідків безпосередньо стосується кожного. Саме тому 1 грудня – "День боротьби зі СНІДом" перейменовано в „Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими".
Отже сьогодні, 1 грудня – Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими, який донедавна називався Міжнародним днем боротьби з ВІЛ/СНІДом.
Вчитель записує на дошці або вивішує заготовлені аркуші з відповідними
написами "1 грудня – Міжнародний день порозуміння з ВІЛ-інфікованими"
2. Що ми знаємо про ВІЛ і СНІД?
Ситуації, в яких ми ризикуємо?
Вправа-вікторина: „Міфи і факти про ВІЛ/СНІД" (20 хв.)
Мета: узагальнити знання щодо ВІЛ/СНІДу, формувати в учнів розуміння власної відповідальності за ризик інфікування ВІЛ/СНІДом.
Вчитель:
Питання: Чи потрібно людині, яка живе у сучасному світі, знати про ВІЛ і СНІД?
Один мудрець сказав: „Якщо ти не знаєш ні себе, ні супротивника – ти програєш. Якщо ти знаєш тільки себе – можливо ти виграєш. Якщо знаєш і себе і супротивника – перемога буде на твоєму боці". Під супротивником ми маємо на увазі ВІЛ/СНІД: про нього потрібно знати все, щоб убезпечити насамперед себе.
Тому спробуємо з’ясувати, що ми знаємо про ВІЛ-інфекцію та СНІД.
Учні класу об’єднуються у дві групи
Вчитель: Я зачитуватиму твердження по черзі кожній групі і пропоную відповідати: вони є фактом чи вигадкою. За кожну правильну відповідь групі зараховується бал. Якщо група не відповідає, або пропонує неправильний варіант відповіді, то в цьому випадку може відповісти інша група й отримати додатковий бал.
Вчитель коментує відповіді учнів, більш детально пояснює незрозумілі питання
№ |
Твердження |
Правильна відповідь |
Коментар для вчителя |
|
ВІЛ і СНІД – одне і те ж саме. |
Ні |
ВІЛ – це вірус, СНІД – комплекс симптомів (синдром ), які виникають на останній стадії розвитку інфекції. |
|
За зовнішнім виглядом Ви можете припустити, що особа – носій вірусу ВІЛ. |
Ні |
Зовні ВІЛ-інфіковані нічим не відрізняються від інших людей. Характерні симптоми виникають лише на пізніх стадіях захворювання і можуть бути розпізнані лише медиками. |
|
Поцілувавши ВІЛ-позитивного, Ви теж заразитесь. |
Ні |
Концентрація вірусу в слині недостатня для зараження (випадків не зафіксовано). Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. |
|
ВІЛ інфікуються тільки повії, наркомани і гомосексуалісти. |
Ні |
ВІЛ може заразитися будь-хто. Ймовірність зараження пов’язана з поведінкою людей. |
|
Постільна та натільна білизна ВІЛ-інфікованого не є заразною. |
Так |
Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом. |
|
Ви можете заразитися ВІЛ у школі, де навчається хвора або інфікована дитина. |
Ні |
Абсолютно безпечно перебувати поруч з ВІЛ-інфікованим, в тому числі і в школі. Обережності вимагає тільки контакт з кров’ю. |
|
Якщо Ви – здорові та дужі, то не можете заразитися ВІЛ. |
Ні |
ВІЛ може заразитися будь-хто. |
|
Можна заразитися ВІЛ через рушники, мило, губку. |
Ні |
Не зафіксовано жодного випадку передачі вірусу таким шляхом. Але так можна "підхопити" багато інших інфекцій. |
|
Особи, які вживають наркотики, можуть передати вірус ВІЛ іншим особам, якщо вони користуються спільною голкою або шприцом для ін’єкції наркотиків. |
Так |
У крові вірус знаходиться у високій концентрації. Для інфікування при ін’єкції достатньо крапельки крові в голці. В шприц при проколюванні вени, як правило, потрапляє невелика кількість крові, достатня для зараження. |
|
Можна відразу після інфікування визначити, що відбулося зараження. |
Ні |
Має пройти певний час (період вікна – 3-6 місяців), поки в організмі з’являться антитіла, які зможе виявити тест. Щоправда, останнім часом з’явилися тести, які виявляють частинки вірусу, але вони на сьогодні недоступні через високу вартість. |
|
Вітаючись за руку, можна заразитися ВІЛ. |
Ні |
Шкіра є природнім бар'єром для ВІЛ. Навіть потрапляння інфікованої крові на здорову шкіру цілком безпечне. |
|
Людина може бути інфікованою ВІЛ і не знати про це. |
Так |
Більшість людей не підозрюють, що інфіковані, і дізнаються про це випадково. |
|
Спільне користування фонтанчиком для питної води небезпечне. |
Ні |
Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. |
|
Оскільки ВІЛ – невиліковний, краще і не знати, інфікований ти чи ні. |
Ні |
Незнання має кілька негативних наслідків: 1) людина не отримуватиме своєчасного лікування (розвиток СНІДу); 2) піддає ризику зараження партнерів; 3) не вживає необхідних заходів для запобігання іншим інфекціям, які для ВІЛ-інфікованого є серйозною загрозою. |
|
Домашні тварини не переносять ВІЛ. |
Так |
Вірус імунодефіциту людини не виживає в організмі домашніх тварин. |
|
Без лікування від інфікування ВІЛ до розвитку СНІДу минає від 2х до 15-ти років. |
Так |
Приблизно такий час потрібен ВІЛ, щоб зруйнувати опір імунної системи і викликати появу симптомів, що складають синдром набутого імунодефіциту людини. |
|
Вірус ВІЛ може передаватися при переливанні крові. |
Так |
Кров донорів перевіряється на наявність ВІЛ. Але не виключене інфікування в разі термінового переливання неперевіреної крові. |
|
Є ліки від СНІДу. |
Ні |
На сьогодні немає ліків, здатних подолати СНІД. Але є препарати, здатні значно знизити вірусне навантаження на організм і продовжити життя хворому. |
|
Комахи, які смокчуть кров, переносять ВІЛ. |
Ні |
Вірус гине в шлунку комах-кровососів. |
|
ВІЛ-інфікований – це той, у кого тести виявили ВІЛ. |
Ні |
Інфікованою ВІЛ може виявитись людина, яка про це не підозрює, якщо у неї були незахищені статеві контакти, контакт з інфікованою кров’ю тощо. |
|
ВІЛ-інфікований повинен повідомляти про свій статус в школі/на роботі. |
Ні |
Закон захищає права ВІЛ-позитивних людей. Ніхто не має права розголошувати факт інфікування чи вимагати довідки "на СНІД", окрім самого ВІЛ-позитивного за його бажанням. |
|
Існує аналіз крові, що визначає, чи заражені Ви ВІЛ. |
Так |
Більшість тестів можуть визначити лише наявність в крові антитіл, які з’являються через 3-6 місяців після інфікування. Нові тести показують наявність власне часток вірусу. Проте вони не є доступними. |
|
Спільне з ВІЛ-інфікованим користування верхнім одягом може призвести до зараження. |
Ні |
Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Не зафіксовано жодного випадку зараження при контакті зі слиною, сльозами чи потом. |
|
ВІЛ передається при обіймах. |
Ні |
|
|
Чхання та кашель поширюють ВІЛ. |
Ні |
Небезпеку може становити тільки кровохаркання, яке виникає при запущеному туберкульозі, інших патологічних легень. |
|
Розвиток СНІДу в організмі інфікованого можна значно сповільнити спеціальним препаратом. |
Так |
Існують антиретровірусні препарати, які значно сповільнюють розвиток інфекції і знижують концентрацію вірусу. |
|
Вірусом ВІЛ можуть заразитися лише чоловіки. |
Ні |
ВІЛ вражає людей незалежно від статі. |
|
Плаваючи в басейні, можна заразитись ВІЛ. |
Ні |
Концентрація вірусу в воді буде замалою, навіть якщо у неї потрапить кров ВІЛ-інфікованого. |
|
Проколюючи вуха чи наносячи татуаж спільною голкою, можна інфікуватись ВІЛ. |
Так |
На кінчику голки міститься достатня кількість крові з ВІЛ для інфікування при проколюванні шкіри. До того ж є ризик передачі інших інфекцій. |
|
Монети та паперові гроші можуть стати джерелом зараження ВІЛ. |
Ні |
Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій. |
|
Можна заразитись ВІЛ, беручись за двері ручки чи користуючись унітазом разом з ВІЛ-інфікованим |
Ні |
Без контакту з кров’ю, спермою, вагінальним секретом і грудним молоком передача ВІЛ-інфекції виключена. Проте є ризик передачі інших інфекцій. |
|
Годування немовляти груддю ВІЛ-інфікованою матір’ю призводить до зараження ВІЛ. |
Так |
Вірус проникає в грудне молоко. Хоча відомі випадки, коли інфікування не відбулося. Антиретровірусна терапія знижує ризик зараження. |
Підведення підсумків вікторини
Бесіда:
- Хто може бути інфікованим ВІЛ?
- Скільки в середньому триває період, поки ВІЛ в організмі людини не спричиняє хворобу СНІД?
- Нестача яких життєвих навичок підвищує ризик ВІЛ-інфікування? (Найчастіше це відсутність достовірної інформації про ВІЛ/СНІД, невміння захистити себе в ситуаціях ризику, ризикований спосіб життя).
Вправа "Ситуації, в яких ми ризикуємо" (5 хв.)
Мета: розглянути ситуації з життя людей, їхній ризик інфікуватися ВІЛ і можливі дії щодо запобігання його поширення.
Матеріали: 6 ситуацій, виписаних на окремих аркушах.
Хід вправи
Питання: Чи відповідальна людина за наслідки своїх дій?
Учасники об’єднуються в 3 групи. Кожна група отримує по дві картки з описом ситуацій. Обговорюють і пропонують свій варіант поведінки в даній ситуації
І група
- Твоя найкраща подруга зробила татуювання і пропонує тобі зробити теж саме (в неї залишилась голка та фарби), але попередила, що в разі відмови ваші стосунки зіпсуються.
- На вечірці вам пропонують спробувати наркотичну речовину, від якої отримуєш велике задоволення. Кількість шприців менша ніж кількість бажаючих, то ж комусь прийдеться скористатися вже використаним шприцом.
II група
- У парку є фонтанчик для питної води. Чи можлива передача через нього ВІЛ-інфекції?
- Ви завжди з подругою плавали в басейні. Потім дізналися, що там займалися ВІЛ-інфіковані. Чи є ризик заразитися?
III група
- На прийомі у лікаря Вам пропонують зробити щеплення простерилізованими шприцами (одноразові скінчилися). Ваші дії. Чи є ризик зараження ВІЛ-інфекцією?
- Ви завжди купували пресу в одному й тому ж кіоску, але дізнались, що продавець ВІЛ-інфікований. Чи є ризик заразитися? Чи будете ви далі купувати там газети і журнали?
3. Інформаційний блок
Темпи поширення ВІЛ вже в 90-і роки викликали паніку серед фахівців. Населенню ж тоді здавалося, що ця тема їх не обходить. Тим паче, в цей час країна переживала складні трансформації, економічну кризу. СНІД видавався чужою і далекою хворобою, не вартою того, щоб витрачати зусилля на проблему його профілактики. Треба було змусити людей задуматися над питаннями ризику, якому вони піддають себе і оточуючих через власну байдужість. В інформаційних повідомленнях робився акцент на тому, що СНІД – смертельно небезпечна хвороба, якою можна заразитися через голку і при безладних статевих контактах. В результаті склалися образи таких собі наркомана чи повії, з якими більшість населення ніяк себе не ототожнювала. У масовій свідомості сам факт ураження ВІЛ порівнювався з належністю до певного „асоціального" прошарку. З'явилися випадки агресивного ставлення до людей, щодо яких стало відомо про їх ВІЛ-позитивний статус. Так боротьба зі СНІДом перетворилася на боротьбу з ВІЛ-інфікованими людьми. Люди й зараз рідко задумуються над тим, що подібне лихо може спіткати їх самих чи їхню сім'ю і вже завтра може виявитись, що вони самі – клієнти СНІД-центру.
Це була не просто зміна назви. Ця зміна стала результатом усвідомленості суспільством простого факту: боротися треба з інфекцією, а не з людьми.
Якщо раніше ключовими поняттями в профілактиці поширення ВІЛ/СНІДу були власне хвороба і боротьба з нею (зліва в стовпчик вчитель записує слова .,СНІД" (хвороба) і „боротьба"), то сьогодні ми говоримо про людей, які живуть з ВІЛ, та ставлення до них суспільства, (справа в стовпчик –слова „ВІЛ-інфіковані" (люди) та „порозуміння").
4. ВІЛ-позитивні і сьогодення. Вправа "Дискусія" (7 хв.).
Ведучий об’єднує учасників у дві групи: в одній групі – учасники, які добирають аргументи щодо негативного ставлення до хворих на СНІД, у другій – які мають висловлювати толерантне ставлення до хворих на СНІД.
Групам пропонуються питання такого змісту:
- Що ви відчуєте, якщо дізнаєтесь, що хтось із Ваших друзів хворіє на СНІД?
- Чи вважаєте Ви, що хворій на СНІД людині слід залишити роботу (навчання)? (Обґрунтуйте відповідь)
- Чи всі люди повинні пройти тестування на ВІЛ? Чому „так" або "ні"?
- Як суспільство повинно поводитись з людиною, яка одержала позитивний результат тесту?
- Чи потрібно попередити свого статевого партнера про захворювання? (Обґрунтуйте відповідь)
- Що є більшим злом – СНІД чи люди, які хворі на СНІД?
Групи по черзі дають відповіді на питання, наводять аргументи, які обґрунтовують їх думку. Під час дискусії ведучий намагається зрозуміти, на яких знаннях і цінностях ґрунтуються відповіді учнів. Після дискусії учитель пояснює переваги толерантного ставлення суспільства до людей, хворих на СНІД
Висновок:
Думка, яка панує в суспільстві щодо ВІЛ/СНІД, сьогодні характеризується:
- нетерпимістю до ВІЛ-інфікованих;
- хибністю думки, що хворі на СНІД створюють загрозу для суспільства;
- байдужістю та безпечністю більшості громадян, переконаних, що ця проблема їх не торкнеться;
- впевненістю більшості людей, що ВІЛ уражає лише наркоманів, представників секс-бізнесу та медичних працівників (меншою мірою);
- переконаністю більшості громадян у тому, що вирішення проблеми ВІЛ/ СНІД полягає у боротьбі з ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД, а не з ВІЛ.
- Толерантність до хворих на ВІЛ/СНІД
Вправа: «Як можна висловити підтримку і надати допомогу ВІЛ- позитивному знайомому, другу?» (5 хв.)
Вчитель: Доведено: вірус імунодефіциту не передасться від хворого здоровому під час звичайних побутових контактів, через повітря або через навколишні предмети. Тому головне – не давати хворому підстави вважати, що ті, хто знаходяться поруч, його бояться. Хворі на СНІД потребують особливої уваги, дбайливого, душевного ставлення оточення, друзів і родичів. Таке ставлення вкрай необхідне, бо ці люди через свій хворобливий стан часто бувають пригніченими, відчувають різні страхи. Важко уявити, який тягар взяли на себе чоловік ВІЛ-інфікованої дружини; друг молодої дівчини-вірусоносія; мати маленького сина, якого заразили в лікарні; лікар, який підтримує душевну й фізичну рівновагу пацієнта; чоловік, який спиняє свого інфікованого друга на краю прірви. Співіснування з інфікованими ВІЛ для багатьох людей стає випробуванням справжніх людських якостей, щирості материнських, подружніх та дружніх почуттів, фактично мірилом їхньої людяності. Кожній людині важливо виявляти співчуття до ВІЛ-позитивних людей та вміти протидіяти дискримінації і підтримувати людей, які живуть з ВІЛ.
Я передаю по ряду список. Учень, який сидить зліва, читає варіант поведінки, а той, хто сидить справа, моделює його, не використовуючи варіант у дужках.
Вчитель передає по ряду наведений нижче список
- Привітайтеся («привіт», «як справи», «радий бачити»).
- Сядьте поруч («ти не проти»).
- Захистіть від нападок, образ ("можеш розраховувати на мене").
- Вислухайте («я радий, що ти довіряєш мені»).
- Зателефонуйте (з будь-якого приводу).
- Візьміть за руку (можна і мовчки).
- Поспілкуйтесь, але не нав'язуйтесь (про хобі, почуття, новини, тощо).
- Запевніть у своїй дружбі («я ціную твою дружбу»).
- Запитайте, чим Ви можете допомогти («що я можу зробити для
тебе?»).
- Запросіть на свято («обов'язково приходь на день народження»).
- Прийдіть у гості (особливо, якщо робили це раніше «можна я зайду завтра в гості?»).
- Відсвяткуйте якусь подію («чому б нам не відсвяткувати це, в мене є вільний час»).
- Познайомте зі своїми друзями («а це мої приятелі, хочеш, познайомлю»).
- Пограйте разом («у мене є чудова гра, приходь»).
- Поговоріть про майбутнє («які в тебе плани після школи/училища»).
- Напишіть листа (якщо Ви проживаєте в різних населених пунктах або не наважуєтесь поговорити віч-на-віч, зрештою, у багатьох є доступ до Інтернет і електронна пошта).
6. Підсумок заняття
На щастя, є ряд факторів, усвідомлення яких допомагає планувати і впроваджувати заходи, спрямовані на призупинення не тільки епідемії ВІЛ/СНІДу, а й епідемії страхів і чуток, якими переповнена вся історія виявлення і розвитку пандемії. Зокрема:
- шляхи передачі інфекції відомі, обмежені і можуть бути контрольовані людиною;
- розвиток інфекції можна вповільнювати медикаментозним шляхом, тим самим продовжуючи життя – так ВІЛ-інфекція перетворюється на варіант хронічної хвороби;
- у ході лікування концентрація вірусу в рідинах організму знижується, що майже унеможливлює передачу інфекції;
- зняття стигми з ВІЛ-інфікованості та ВІЛ-інфікованих поліпшує життя не тільки їм та їхньому оточенню, а й сприяє своєчасному зверненню за допомогою, уникненню ризикованих контактів тощо.
Від страху і стигматизації, пов'язаної з ВІЛ/СНІДом, людство поступово переходить до усвідомлення того, що для призупинення епідемії потрібно не тільки говорити про ВІЛ-інфекцію та про те, яка вона небезпечна. Вочевидь, настає час вчитися жити в світі, де носієм інфекції може виявитись будь-хто, жити в світі, де є ВІЛ.
Складання "пам'ятки безпеки" (5 хв.)
Матеріал: окремі картки, на яких записані способи, якими ВІЛ передається чи не передається.
Дошка ділиться вертикально на 2 частини (або вивішуються 2 великі аркуші). На одній частині дошки (першому аркуші) прикріплюється або малюється червоне коло – сигнал небезпеки, на іншій (другому аркуші) – зелене коло. Картки тасуються і порівну діляться між командами. Команда читає текст на картці і прикріплює її в обраній зоні (безпека – небезпека), даючи короткий коментар, (якщо група не достатньо поінформована, можна застосувати варіант з підказкою групи: безпека – всі сидять, небезпека – встають, плескають в долоні тощо).
Червоний колір: ВІЛ передається:
- через кров та інші рідини організму;
- якщо користуються використаними ВІЛ-інфікованими шприцами;
- якщо інтимні стосунки з ВІЛ-інфікованим не захищені (особливі стосунки між чоловіком і жінкою);
- якщо переливають заражену кров;
- якщо дитина народжується від ВІЛ-інфікованої матері (часто);
- якщо контакти з кров'ю зараженої ВІЛ людини незахищені.
Зелений колір: ВІЛ не передасться:
- через чхання, кашель;
- за умови перебування в одному приміщенні з людиною, яка інфікована ВІЛ;
- якщо сидіти за однією партою, користуватися спільними предметами та книжками;
- якщо потискати руки;
- якщо користуватися спільним посудом, постільною білизною, рушниками;
- якщо користуватися спільними: ванною кімнатою, туалетом, сауною, басейном;
- від домашніх тварин;
- через поцілунки;
- через укуси комах;
- через обійми.
Складена „пам'ятка безпеки" узагальнюється і вивішується плакат
„Елементарні правила безпеки"